I nejzkušenější vinaři začínají od vinných hroznů. Čerstvý révový hrozen, sbíraný například u nás od konce srpna do konce listopadu, je základní surovinou, jejíž kvalita v okamžiku sběru zásadně ovlivní výsledný produkt. Podcení-li vinař tuto základní surovinu třeba pokusy o nadměrný výnos, či snad dokonce svou neznalostí, kvalitního výsledku již žádnými dalšími postupy nedosáhne.
Proces výroby vína
Po sklizni je třeba oddělit třapiny od bobulí, a to velmi opatrně, v případě narušení zrníček v bobulích by se z nich uvolnily pro výrobu vína nežádoucí látky. Tímto procesem vinaři získávají takzvaný rmut, který vzápětí lisují.Následuje kvašení, při kterém se díky kvasinkám chemickou reakcí mění cukr na alkohol a oxid uhličitý a do vína se uvolňují třísloviny a barviva. Doba kvašení závisí na konkrétním vínu, nejčastěji trvá od 7 dní u lehčích vín po přibližně 30 dní u vín těžších, u kterých lze následně pro plnou a jemnější chuť použít proces jablečno-mléčné fermentace.
V průběhu výroby vína vinaři provádějí ještě takzvané čiření, kdy různé nečistoty ve víně jsou pomocí přírodních čiřidel stlačovány ke dnu, aby mohly být následně odstraněny, a filtraci vína pro zbavení pevných nečistot. A jako poslední následuje plnění lahví, dle velikosti a možností jednotlivých vinařství, od ručního přes průmyslové u specializovaných firem po stáčení na vlastních linkách.
Vlastní víno
Určitě jste ale někdy zatoužili po výrobě vlastního domácího vína. Máte-li dostatečně velkou zahradu pro vypěstování potřebného množství vinné révy, podaří-li se vám ji uchránit před škůdci a chorobami, a potom dokonce ve vhodný čas sklidit, projdete úplně stejným procesem jako profesionální vinaři. Je však třeba, abyste byli velmi pečliví. Návody a seznamy pomůcek najdete na mnohých místech na internetu.
Ovšem kdo by v dnešní době trávil dny pěstováním, ošetřováním, výrobou a dalšími činnostmi, aby mu nakonec příbuzní a přátelé jeho skvostný výrobek vypili, nedejbože dokonce smíchali s kolou, že... Potom máme další možnost, která je podstatně jednodušší a rychlejší. Zakoupit si od vinařů již hotový mošt. Na začátku je třeba cukroměrem změřit cukernatost moštu, aby vaše víno mělo minimálně 12 % objemu alkoholu, což je považováno za minimum, abyste dokázali udržet jeho kvalitu. Po případném přidání krystalového cukru mošt uskladníme ve vhodné nádobě, sudu či demižonu, a necháme kvasit. Kvasinky jsou již obsaženy v moštu z bobulí, kdyby jich však nebyl dostatečný počet, je možno dokoupit speciální kultury. Teplota moštu při kvašení by se měla pohybovat mezi 22–26 °C, okolní prostředí, ideálně sklep, by mělo mít přibližně 15 °C. Za několik dní můžete ochutnat dokonce svůj domácí burčák. Po ukončení kvašení je již cukr proměněn v alkohol, víno se postupně odshora čistí a vy, ideálně dvojím stáčením čisté části, získáte své domácí víno. Pokud budete opravdu pečliví a budete pracovat s láskou, možná budete překvapeni, že je vaše víno mnohem lepší než to, které si koupíte v supermarketu cestou z práce.
Víno si však doma můžete vyrobit i z veškerých druhů ovoce a množství lesních plodů. Avšak abyste se vyhnuli nepříjemným pokonzumačním stavům, i zde je potřeba zachovat metodu kvašení.
Ať již se rozhodnete pro kteroukoliv z variant, přejeme hodně trpělivosti a lahodný výsledek.