Velice zvláštní víno, které vzniká za velice zvláštních podmínek. Opravdová lahůdka, která se doporučuje k dezertům a jiným sladkým pokrmům.
Ledové víno se nejspíš začalo vyrábět ve Franconii už na konci 18. století. Ve velkém se ale začalo pít až o tři sta let později. První ledová vína se proslavila v alpských zemích a později v severní Americe. U nás se objevila až po roce 1995. Zákonem byla definována až v novele z roku 2000.
V čem je ledové víno unikátní?
Ledová vína se vyrábí z hroznů, které byly sbírány při teplotě minimálně -7°C. Víno zůstává zmrzlé po celou dobu sklizně. Výsledný mošt má pak více než 27 stupňů cukernatosti. Hrozny totiž zůstávají zmrzlé i během lisování. Mošt zraje velmi pomalu a výsledné množství alkoholu se nedostane nad 9 °C. Víno je ale velmi harmonické, sladké a aromatické.
Největší nevýhodou ledového vína je určitě nízká výlisnost. Ze zmrzlých hroznů nedostanete víc než 20%. Aby měly hrozny teplotu – 7 °C musí se samozřejmě jednat o pozdní odrůdy. Sbírají se mnohem později, obvykle nejdřív v prosinci. Hrozny vám do té doby zničí hniloba, ptáci nebo lidé. Pro vinaře je zimní sklizeň dost velké riziko.
I tak to ale stojí za to, protože ledová vína mají zcela unikátní vlastnosti. V našich podmínkách se ledová vína dělají nejčastěji z Ryzlinků, Chardonnay, Sauvignonu nebo Veltlínského zeleného.
Ledová vína nevyrábí zdaleka všechna vinařství. Výroba je totiž opravdu složitější a hlavně vyžaduje práci zkušených vinařů ve zhoršených podmínkách. Ledové víno je zkrátka specialita pro vinaře i pro konzumenty vína.