Vítězství vinařství Valichrach v soutěži Vinař roku nelze považovat za náhodu. Jednak proto, že v této soutěži, která je mnoha vinaři považována za tu skutečně nejprestižnější, a také protože rodinná firma Josefa Valihracha získala titul už potřetí.
Loňský ročník vyhrálo vinařství Znovín Znojmo a předloňským Vinařem roku byl Miroslav Volařík z Mikulova. Letos se na první místo vrací starý známý Josef Valihrach, který získal titul Vinař roku v roce 2010 a 2009.
Vítězství v soutěži přinesla vinařství kolekce šesti vín:
- Cuvéé Merlotu 2008,
- Cabernet-Sauvignonem 2008,
- Cabernet franc 2009,
- Chardonnay 2011,
- Pálava 2011,
- Lena 2012,
- Hibernal 2012,
Sám Josef Valihrach vítězství skromně komentoval tím, že tajně doufal pouze v zařazení do osmičky nejlepších vzhledem k nejtěžší konkurenci, jakou pamatuje. Pravda je, že se porotci letos přeli a diskutovali velmi dlouho. Výsledek tak byl nejspíš opravdu těsný.
Jak se stát vinařem roku?
Tajemství úspěchu Vinařství Valihrach se ukrývá ve zralosti vín. Strategie spočívá v tom, že vína, která opustí vinařství z velkopavlovické podoblasti, musí být v nejlepší kondici. S prodejem vín nespěchá a soustředí se spíše na starší ročníky. Evidentně to funguje.
Na druhou stranu se ale Valihrach nebojí zariskovat a zkoušet nové věci. Součástí vítězné kolekce byla i dvě vína z loňské sklizně Hibernal, kříženec odrůd Seibel a Ryzlink rýnský, a nepříliš známá odrůda Lena, která vznikla křížením odrůd Lipovina a Irsay Oliver.
Valihrachovo rodinné vinařství z Krumvíře, které začalo podnikat ve výrobě vína jako jedna z prvních po roce 1989, patří bezpochybně mezi ty lepší u nás a obstojí i v mezinárodní konkurenci. Již v minulosti získalo několik zlatých medailí v mezinárodních soutěžích v Brusselu nebo ve Francii. Pan Valihrach žije vínem celý život. Udělil talent a lásku k vinné révě po svém otci, díky kterému vyráběl své první víno už ve čtrnácti letech.
Další dva v pořadí
Mezi špičku však patří i kolekce z vinařství Mikrosvín Mikulov z Dolních Dujanovic, které se proslavilo především svými Ryzlinky vlašskými z nejlepších pálavských svahů. Proto také získalo v soutěži stříbro. Bronzové Vinařství Proquin je zase obdivuhodně mladá značka (založeno 2007), která získala třetí místo i v loňském roce a zdá se, že má opravdu celosvětový potenciál.
Vína takové kvality najdete obvykle v prestižních vinotékách a špičkové gastronomii. Novinkou letošního ročníku soutěže je akce Týden s Vinařem roku, díky které se vítězná vína objeví i ve vybraných pražských restauracích a na vinařských slavnostech v Dobrošovicích. K dostání by měla být také v prodejnách obchodního řetězce MAKRO.
Nejodbornější komise u nás
Soutěž MAKRO Vinař roku je prestižní hlavně díky hodnotící komisi, která snad nemůže být kvalitnější a lepší. Vedle našich nejlepších degustátorů hodnotí soutěžní vína zahraniční držitelé titulu Master of Wine, což je ten nejprestižnější titul pro znalce vín na světě (v ČR tento titul dosud nikdo nezískal).
Jediným kritériem soutěže je původ vína na území ČR. V soutěži se tak mohou utkat všechna vinařství nezávisle na velikosti a předchozích zkušenostech. Letos se přihlásilo 74 vinařů a komise vybírala z 609 vín.