Nejen víno a kuchyň

Víno je skvělá ingredience k masu i těstovinám. Víno je skvělé jen tak samostatné. Víno ale může být skvělé konzumovat i jinak a pořád to stojí za to.

Úprava vína nemusí být spojená jen s jídlem. Některé úpravy jsou notoricky známé, jiné vás možná překvapí.

Klasiky

Už staří Římané věděli, jak dobrý nápad je zředit lehké víno s vodou. Ideální poměr vína a vody je 1:3. Vinný střik je pak skvělý osvěžující nápoj, který se dá pomalu popíjet celý letní den, aniž byste se museli opít. Právě Římané pili víno s vodou jako běžný nápoj podávaný i dětem.

Druhou klasikou je svařené víno neboli svařák. Používají se těžká vína jako Frankovka, Dornfelder nebo Zweigeltrebe. Víno neprojde varem, ale pouze se zahřeje na teplotu cca 65 stupňů. Přidává se do něj skořice, hřebíček a hodně cukru, protože svařák má být sladký. Svařené víno se dá připravit i v mikrovlné troubě. Celodenní popíjení svařáku už tak bezpečné není.

Drinky a jiné

Méně známé je ale sladké míchané nápoje jako kardinálské víno. Připravuje se s ananasem, cukrem a arrakem. Citronové víno je zase ledový nápoj z červeného vína, arraku a citronu. A znáte horký drink pařížské víno? Do vína se přidává pomeranč, pernod a dokonce vaječné žloutky.

Víno funguje i v marinádách na zvěřinových hodech. Chuťově zajímavá je i studená rajčatová polévka s červeného i bílého vína.

Vegetariánské recepty

U nás se víno v kuchyni nejčastěji používá k přípravě omáček k masu. Co takhle dýňové rizoto s vínem? Divili byste se, kolik existuje vegetariánských receptů s vínem. Jednoduché jsou úpravy ovoce a zeleniny s vínem.

Výrazně aromatická chuť moravských vín se dá zkrátka využít v kuchyni všelijak. Zkuste také experimentovat a napište nám své recepty do komentářů.