Soutěž Vinař roku 2015

Letošní titul Vinař roku míří do Mikulova. 13 ročník soutěže o prestižní titul Vinař roku letos získalo vinařství Mikrosvín. Šest vín z tohoto vinařství bylo ohodnoceno erudovanou porotou složenou ze světových i tuzemských degustátorů, jako nejlepší z 500 přihlášených vzorků. Do finále se dostalo celkem 8 moravských vinařství. Na druhém místě se umístili Vinné sklepy Valtice a bronzová medaile náleží vinařství Vinice-Hnanice.

Vinař roku je známá degustační soutěž pro výrobce z České republiky pořádaná od roku 2013. Jejím hlavním posláním je propagace českého a moravského vinařství. Mediálními partnery soutěže jsou regionální Deník a společnost Makro. Vína hodnotí odborná porota složená z předních českých i zahraničních degustátorů. O titul se utkávají kolekce pěti vín jednotlivých producentů, které získají nejlepší průměrné hodnocení. Osm nejlepších kolekcí je poté navrženo na titul Vinař roku. Zasedání klubu degustátorů rozhoduje o finálním pořadí těchto nejlepších kolekcí vín.

Výsledky soutěže Vinař roku 2015

Výsledky soutěže byly vyhlášeny 20. srpna 2015 na pražském Žofíně. Jak již bylo zmíněno, zlatou medaili získalo vinařství Mikrosvín z Mikulova. Stříbrná medaile byla udělena vínům z Vinných sklepů Valtice, a bronz putoval do vinařství Vinice-Hnanice. Kromě zlaté, stříbrné a bronzové medaile proběhlo ocenění i v dalších speciálních kategoriích. Tak například vítězem Aquila bílých vín se stalo víno Chardonnay 2013 Výběr z hroznů z Vinice-Hnanice.  Dalším šampionem tentokrát červených vín se stal Merlot 2012 Výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice. Cenu veřejnosti Můj vinař roku si odnesl Pavel Springer z Vinařství Springer. Cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos vinařství obdržel in memoriam Jindřich Dušek. Cenu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství přebral Petr Kočařík z Čejkovic.