Trendy vinařské sezóny 2013
Září je tradičně měsícem vinobraní. Vinařské slavnosti jsou tedy v plném proudu. Některé trhají rekordy. Zájem o víno u nás evidentně neklesá. Sklizeň vína má ale menší skluz. Letošní září bylo dost deštivé a řada vinařství, především na jižní Moravě, posunula sklizeň v průměru o tři týdny.
Jaká bude letošní sezóna?
V dlouhodobém srovnání bude letošní sklizeň průměrná. Z českých a moravských vinic by se letos mělo vyrobit 600 tisíc hektolitrů vína. To je asi o pětinu víc než vloni, kdy vinařům značně uškodily mrazy. Předloni se naopak vyrobilo o zhruba 90 tisíc hektolitrů vína víc.
Sklizeň, která obvykle končí v půlce října, se letos určitě protáhne až do poloviny listopadu. Na vině jsou vytrvalé deště. Vlhkost moc dobrého nepřináší. Začíná se šířit plíseň šedá a rané odrůdy je třeba urychleně sklízet. Deště také snižují obsah cukru a u některých odrůd se teď musí počkat na intenzivnější Slunce.
Není to ale tak hrozné. Vinaři jsou zatím s letošní sezónou vesměs spokojeni. I s několikatýdenním odkladem bude co sklízet. Zájem o tuzemská vína a vinařství navíc znatelně roste.
Domácí vína jsou in
Český spotřebitel obecně začíná mít opět větší zájem o domácí produkty. Platí to i u vína. Dlouhá léta patřily mezi trendy zahraniční, především francouzská vína, italská vína, australská vína. Nyní jakoby si Češi opět vzpomněli na to, co mají doma. Australští vinaři se dostávají do krize kvůli nadbytečné produkci, která je nutí prodávat vína téměř za náklady. Jejich velkou nadějí zůstává export do Číny, kde zájem o víno roste neuvěřitelnou měrou.
Do tří let by měla být čínská produkce vína šestá největší na světě. Ve spotřebě by se měla Čína dostat na druhé místo za USA. Zvyšuje se i kvalita čínských vín, která začíná ohrožovat i Francii, kolébku a do teď neotřesitelnou Mekku vinařství. V oblasti Beaujolais krachuje 50 vinařství. Kromě čínské konkurence likviduje francouzské vinaře i dopad katastrofální sezóny 2012, kdy produkce klesla o 40%, a vinaři skončili ve ztrátě. Nedaří se ani Španělsku, kde se prodává dobrá stovka tradičních i relativně mladých vinařství.
Češi vs. svět
Trendy tuzemského vinařství jdou takřka přímo proti těm světovým. Zatímco celosvětový zájem o víno mírně klesá a vinaři tak často zmenšují rozlohy vinic a snižují produkci, u nás se sklízí a pije více než před rokem.
Pravdou je, že i když se vína ve světě vyrábí méně, podává se za vyšší ceny. Průměrná cena vína stoupla o 8%. Jak již bylo zmíněno, na vzestupu je hlavně Čína, která za deset let zdvojnásobila svůj vinařský trh. V Evropě byla ale letos dobrá sezóna a zkušení evropští vinaři tak mají šanci nahradit loňské ztráty.
U nás se ztráty zájmu o víno zatím bát nemusíme. Podle průzkumu Ministerstva financí a Státního zdravotního ústavu nadále klesá celková spotřeba alkoholu, což vůbec nelze chápat jako špatnou zprávu. Z celkového objemu spotřeby alkoholu patří 30% vínu. První je samozřejmě pivo s 58%. Pokud jde ale o ženy, ty pijí z 59 % víno. Muži ale vypijí mnohem větší množství.
Roste zájem o kvalitu
Skvělé je, že se Češi začínají více soustředit na kvalitu. Většina vín se samozřejmě prodá v supermarketech, ale už dvě třetiny konzumentů alespoň občas nakoupí ve vinotéce. Každoročně také stoupá průměrná měsíční útrata za víno. Mezi českými konzumenty se zvyšuje zájem o bílé odrůdy. Mnohem víc se než dříve se pijí sladká a růžová vína. Nejoblíbenější je stále Müller Thurgau. Výrobci se trochu odvrací od suchých bílých vín. Tento trend by ale měl být pouze dočasný.
Sezóna vinobraní
Sečteno podtrženo naši vinaři si letos nemohou moc stěžovat. Sklizeň bude lepší, než v loni. Češi pijí víno stále rádi a začínají se vracet k domácím produktům. Navíc je začíná zajímat jejich kvalita. Vinobraní v září a říjnu také netrpí nezájmem. Pálavské vinobraní letos připravilo špičkový program, který přilákal do osmitisícového Mikulova 50 000 návštěvníků, a příští rok by jich mělo být ještě o 30 tisíc víc.
Která vinobraní ještě stihnete?
- 27. – 28. září Burčákfest (Znojmo - Loucký klášter)
- 27. – 28. září Dny valtických burčáků (Valtice - Státní zákem Valtice)
- 27. – 29. září Vinobraní Mělník 2013 (Mělník - zámek, náměstí Míru)
- 28. září Přehlídka českých vín – Svatováclavské slavnosti (Kutná Hora -Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o., Klášter sv. Voršily, Jiřího z Poděbrad 288)
- 28. září Slavnosti burčáku ve Vinařství Nosreti (Zaječí, Vinařská 479)
- 28. září Václavský burčákový pochod v Moravské Nové Vsi (Moravská Nová ves - Označené vinice kolem Moravské Nové Vsi a sklepní lokalita Výmol)
- 28 - 29. září XVII. Karlštejnské vinobraní (Karlštejn - Prostranství před vinicí, náměstí pod hradem, nádvoří hradu, dětský ráj)
- 3 - 5. října Burčákové slavnosti (Hustopeče - Dukelské náměstí)
- 4 - 5. října Valtické vinobraní (Valtice - Náměstí Svobody)
- 5. října Burčákfest (Klimovice - Předzámčí Klimkovického zámku)