Popis
Sometimes I wonder if our range of wine isn't a bit too extensive. (I hear you!) But, you know... thing is, I still, after all these years, can't say no to a beautiful old vineyard. And then we end up with some new material in the cellar, usually asking for a different kind of attention than our established wines. And then I also have these impromptu tasting moments in the cellar, when I randomly taste a nascent wine and its singularity literally obliges me to release it on its own, right now, because, fuck the system.
Atyp, a red-white field blend from our new plot, was born exactly during one of those moments. I had zero plans to make such wine, but the Michalica vineyard simply shone through. It is located at the upper part of a loess-chernozem slope in Moravský Žižkov, planted in the early 1990s. Btw, I thought my ampelographic skills were top-notch but this one got me: there's a fair bit of Blaufrankisch, Portugieser, St. Laurent, then some red PiWis I can't name, also a lot of Moravian Muscat and Gruner Veltliner. Not even the owner's daughter was able to tell us what's supposed to grow there. But that's not that important, in the end. What matters is that it gives a pretty awesome wine! Red, young, bright, feisty, ready to be drunk now. Aromatic and quite atypic, if you ask me...
Harvested together, gently stomped and co-fermented in open-top vats, on skins until the end of primary fermentation. About 8 months on lees in plastic vats – these vessels were with us at the very beginning, and I now experiment with them again since they allow the wine to breathe. Not as much as wood, of course, but wines from these is always more "developed" compared to stainless steel, and I like that for this kind of wine.
The name and label are a spontaneous affair, too – we were considering solutions both wild and tamed, but then everything fell into place as I like it. I had this Atyp sticker on my desk for a while, ever since it dropped from a typography book by Petra Dočekalová. One day, on a whim, I stuck it to a nearby unlabelled bottle, and then basically every visitor who came and saw it asked me whose wine it was. So I thought, ha, I'll make it mine! Luckily for me, the true Atyp typeface author & owner Tomáš Brousil of Suitcase Type Foundry agreed to let me have a bit of his AtypTM too. So there you go, the total package: spontaneous wine, spontaneous label. Ideal for all you atypical people out there, and guys like me who have a hard time containing their passion within ranges and limits .)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Malé rodinné vinařství Milana Nestarce pěstuje révu vinnou výhradně přirozenými metodami a stejně přistupuje i ke zpracovávání hroznů. Práce na vinici je ruční, což zaručuje nejvyšší kvalitu výsledných produktů. Motto vinařství zní: „Víno z hroznů, nic víc.“ Na 8 hektarech, které jsou osázeny 40 tisíci keři, zrají hrozny na vína pro každodenní pití, významné příležitosti i pro využití v gastronomii.
Historie
Milan Nestarec mladší je teprve druhou vinařskou generací v rodině. Historii hospodářství začal psát v roce 2001 jeho otec Milan Nestarec starší. První vinice vysázel v místě, kde rodina žije – v Moravském Žižkově. V letech poctivé práce se odráží úcta k vínu i k samotné plodné půdě jižní Moravy. Ročně vinařství vyprodukuje cca 50 000 lahví originálního vína.
OCENĚNÍ
Dosud nesoutěžili
Lokalita
Vinařství Nestarec hospodaří na viniční trati Slovenské v Moravském Žižkově a ve Velkých Bílovicích. Jedná se o Velkopavlovickou podoblast, která patří k nejznámějším a nejvhodnějším lokalitám po pěstování vína na jižní Moravě.
Odrůda
Milan Nestarec mladší si zakládá na tom, že všechna vína jsou připravena přirozeně, bez zbytkového cukru. Vinařství svoje produkty rozděluje do tří řad: základní je Muzika, následuje Klasika a vlajkovou lodí je řada Antika s jedinečným Neuburským 2009, které zaujme zlatavou barvou a příjemnou odrůdovou vůní.
Další odrůdy: Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Tramín červený, Pinot Noir, Frankovka, Zweigeltrebe, Dornfelder.