Sada 3 vín - Châteauneuf-du-Pape Domaine Grand Veneur, Alain Jaume, 3x0,75l
Popis
° Châteauneuf-du-Pape Domaine Grand Veneur Le Miocene, Alain Jaume
Klasické Châteauneuf-du-Pape z vinařství Domaine Grand Veneur ideální k dlouhodobému ležení.. Nově pojmenované Miocene po prehistorickém období, kdy se vytvářelo podloží vinic Châteauneuf-du-Pape. Aroma: Ostružiny, zralé červené ovoce, koření, vanilka a dotek fialek. Chuť: Silná struktura, pevná ale s harmonickými taniny.
° Châteauneuf-du-Pape Domaine Grand Veneur Les Origines, Alain Jaume
Jedno ze špičkových červených Châteaunuef du Pape. Úspěšný pokračovatel kultovního ročníku 2005. Robert Parker ročník 2006 92-95 body.
Jeden z nejúspěšnějších Chateauneuf-du-Papů ročníku 2013. Stephen Tanzer ohodnotil 90-92 bodů.
Odrůda: Grenache 50%, Syrah 20%, Mourvedre 30%. Vinice téměř 100 let staré. Půda písčito-hlinitá. Zrálo v baricích. Špičkový produkt vinařství a zároveň i apelace Châteauneuf-du-Pape. Aroma: Ostružiny, koření, vanilka a dotek fialek. Chuť: Silná struktura s harmonickými taniny. Stopy přezrálého červeného ovoce. Oceněno 92-95 body Robertem Parkerem.
° Châteauneuf-du-Pape blanc Domaine Grand Veneur La Fontaine, Alain Jaume
Nejlepší bílý Châteauneuf-du-Pape (dle R.Parkera - Wine advocate). 94 bodů od R.Parkera
Citace: "Nejlepší bílé víno z Domaine Grand Veneur je bílé Châteauneuf-du-Pape a Fontaine 2013. Víno ze 100% odrůdy Roussane, které zrálo v malých baricích. Výtečné, vyvážené a středně plné až plně víno. Tradiční tóny máslovitého (hebkého) citrusu, bílé broskve, žlutý meloun a koření. Stejně jako klasické bílé Châteauneuf-du-Pape tohoto vinařství, i toto prestižní cuvée získá na bohatosti v průběhu 6-12 měsíců v lahvi. Další potenciál je minimálně 3-4 následujících let."
Nejlepší bílý Châteauneuf-du-Pape (citace R.Parkera - Wine advocate) Špičkový Châteauneuf du Pape, který se naprosto svou kvalitou a projevem vymyká zbytku bílých vín této kategorie. Patří mezi TOP 100 světových vín. Hodnocen a srovnáván s velkými bílými víny Burgundska. Bohaté aroma s prvky citrusových plodů, medu s jemnými tóny vanilky, které se projevují i v chuti. Dochuť je mimořádně dlouhá.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Francouzské vinařství Domaine Grand Veneur, které provozuje Alain Jaume a jeho dva synové je jedním z výjimečných producentů současné vinařské Francie. U málokterého vinařství ve Francii je vidět takový dlouhodobý a zároveň výrazný nárůst kvality jako u vinařství rodiny Alaina Jauma. Tato dynamika je v přímém protikladu k povaze jak otce tak obou synů, kteří jsou svým klidem a rozvážností až nakažliví. Stejně tak si vás získají jejich vína. Platí zde totiž jednoduchá formule - no co Jaume vztáhne ruku, z toho je dobré víno. A to nejen u špičkových Chateauneuf du Pape, která získávají 96 bodů a která jsou mezi světovými TOP 100, ale i u běžných Cotes du Rhone z koupených hroznů. Domaine Grand Veneur je kvalitativní vrchol Rhony, ale za "nemarketingové" ceny - prost ideální volba.
Rodinné vinařství střední velikosti ležící přesně v centru oblasti Côtes du Rhône jen pár kilometrů odChâteauneuf-du-Pape. Vinařství vyrábí všechny tři varianty (červené, bílé, růžové) Côtes du Rhône doplněné o tzv.výběrové rezervy. Dále pak střední kategorie tzv. cru du Rhône - Gigondas, Vacqueyras a Lirac a škálu uzavírá několik červených a bílých Châteauneuf-du-Pape, z nichžnejznámějším je "Les Origines", který byl mnohonásobně mezinárodně oceněn společně a který s exkluzivní bílou variantou Châteauneuf-du-Pape “La Fontaine” patří k naprostým kvalitativním vrcholům této apelace (R.Parkerem označen za jeden ze dvou nejlepších bílých Chateauneuf-du-pape) Velmi úspěšnými novinkami posledních let v sortimentu jsou vína apelací Gigondas, Vacqueyras a Cotes de Ventoux, na nichž je vidět vysoký kvalitativní standard vinařsví Grand Veneur.
Stručný cestopis z návštěvy vinařství - Martin Severa
Domaine Grand Veneur (usedlost nejvyššího lovčího)
Na tohle vinařství jsme narazili cestou z Orange do Châteauneuf du Pape. Rodina Alaina Jauma ho vlastní už od roku 1826 a první vinice tenkrát zakoupila rovnou v apelaci Châteauneuf du Pape. Název – což v překladu znamená nejvyšší lovčí - začala používat v roce 1979 a patřilo jí tehdy 9 hektarů. Dnes je to téměř 80 hektarů v apelacích Châteauneuf du Pape, Lirac a Côtes du Rhône. V roce 2003 k nim přibyla i Clos de Sixte, apelace v Liracu. Ta leží vlastně několik kilometrů naproti papežským vinicím a je jednou z patnácti Cru údolí Rhony. Tady musím podotknout, že řeka Rhona po miliony let ukládala po obou březích do podloží nánosy písčitých jílů a typické hladké oblázky. Filosofie Alaina Jauma: Velké víno se dělá z dobrých hroznů s tím, že musí nechat vyniknout síla země, ze které pochází – důkaz toho, že víno z 90% vzniká na vinici.
Základem červených je známá zkratka GSM (Grenache, Syrah, Mourvedre), ale připomeňme i bílá vína. Ta jsou z Grenache blanc, Clairette a Roussanne. První dvě dají svěžest, jemnost aroma, ovoce a květy, Roussanne pak opojnost. Jinak v nich najdete charakter kdoulový, medový a opepřenou olejovou mazlavost. Možná se pozastavíte nad tou kdoulí. Ne, nemusíte ji shánět, abyste se přesvědčili o tom, jak voní či chutná. Stačí ochutnat Châteauneuf du Pape blanc „La Fontaine“.